Gimnastyka dla Świetlika

Gimnastyka dla Świetlika

Dzisiaj propozycja ćwiczeń oparta o technikę treningu uważności czyli mindfulness*.
Dzięki poniższym aktywnościom dzieci będą bardziej świadomie odbierać siebie i świat, doświadczać wieloma zmysłami, stymulować swój rozwój.

Aby ćwiczenia były dla dzieci atrakcyjne powinny być krótkie, angażujące i zabawne.

Zaczynamy:

1. Skupienie na dźwięku
Uderzamy łyżką w blaszaną miskę/dno garnka. Dziecko słucha wibracji dźwięku. Podnosi rękę, kiedy nic już nie słychać. Pozostaje w ciszy jeszcze przez jedną minutę i uważnie słucha wszystkich innych dźwięków, które się pojawiają. Następnie opisuje je.
2. Oddychanie z pluszakiem
Dziecko kładzie się na podłodze i na swoim brzuszku umieszcza maskotkę. Oddycha w ciszy przez 1 minutę. W tym czasie obserwuje pluszaka jak porusza się w górę i w dół. Następnie wyobraża sobie, że myśli, które pojawiają się w jego głowie, zamieniają się w bańki mydlane i odlatują..
3. Napinanie, rozluźnianie
Dziecko kładzie się na podłodze/dywanie, zamyka oczy. Następnie po kolei stara się napinać wszystkie mięśnie w swoim ciele, od paluszków stóp, po ręce, brzuch, plecki..jak już całe ciało będzie napięte, wytrzymuje tak kilka sekund, później stopniowo rozluźnia się i relaksuje.
4. Zapach i smak
Podaj dziecku coś bardzo mocno pachnącego, np. skórkę pomarańczy/cytrynową, kostkę czekolady. Dziecko zamyka oczy i wdycha zapach skupiając na nim swoją uwagę (to wspaniałe ćwiczenie na zmniejszenie niepokoju, o ile dziecko nie jest nadwrażliwe na zapachy). Teraz niech dziecko włoży do ust np. kostkę czekolady i postara się jeść ją jak najdłużej się da.
5. Dotyk
Dziecko znajduje się w pozycji siedzącej, ma zasłonięte oczy. Dotyka różnych przedmiotów, np. piórka, pluszaka, kamienia, kostki do gry, etc, opisuje jaki ten przedmiot jest w dotyku.
6. Bicie serca
Dziecko skacze przez minutę. Następnie siada, zamyka oczy i kładzie rękę na sercu. Stara się wsłuchać w bicie swojego serca.

Drogie dzieci! Mam nadzieję, że zaproponowany zestaw ćwiczeń sprawi, że poczujecie się choć odrobinę zrelaksowani, zapomnicie na chwilę o swoich obowiązkach, skupicie się na tym co tu  i teraz. Miłej zabawy:)

*Za Joanną Czyżycką – psychoterapeutką i trenerką treningu uważności 🙂

Szkolny konkurs recytatorski 2024

WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO 2023/2024 r. KLASY 4 – 8 Eliminacje szkolne W środę 20 marca w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego. Wyłonieni zwycięzcy będą reprezentować naszą szkołę na etapie miejskim. MIEJSCE KLASY 5 KLASY 6 KLASY 7 KLASY...

uczniów

różnych aktywności

nauczycieli

Sal dydaktycznych

Kontakt

Adres: ul. Pieniężnego 30a, 14-100 Ostróda

Tel. / fax: +48 89 646 58 91

E-mail: sekretariat@sp1.ostroda.pl

Godziny pracy: 8 – 15

 

Skip to content