J.A.K. Jedynkowa Akademia Kreatywności

Matematyka dla smyka z wykorzystaniem klocków Korbo
  1. Cel główny: rozwijanie logicznego myślenia z wykorzystaniem klocków Korbo
  2. Nauczyciele prowadzący: Małgorzata Wiśniewska, Halina Ilasz
  3. Zajęcia realizowane w klasie 1b
  5. Ideą przyświecającą tym zajęciom twórczości jest zasada: pomyśl, zbuduj, zakręć. Zakręć, czyli wpraw w ruch. Nie ma chyba bardziej naturalnej potrzeby uczniów, niż bycie w ciągłym ruchu i Korbo wychodzą tej potrzebie naprzeciw. Wykorzystywanie klocków na zajęciach przyczynia się do rozwoju konkretnych umiejętności takich jak: poszukiwanie alternatywnych rozwiązań, przewidywanie skutków swoich działań, manipulowanie przedmiotami, praca w parach i w grupie, współpraca z dorosłymi.
    Nie bez znaczenia jest też fakt, że zabawa klockami daje uczniom poczucie sprawczości – to oni wymyślają, budują i wprawiają je w ruch. Ponadto Korbo dają dużo innych możliwości, stąd też uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności z zakresu: układania sudoku, obliczania wartości kół zębatych, kodowania wyrazów, gry w kółko i krzyżyk, gry w statki, układania modeli wyrazów, odwzorowywanie układów klocków, układanie sekwencji, rytmów.